PETICE STOP DRAHÉ VODĚ V NAŠEM KRAJI

Zakladatel: Svatopluk Němeček
Adresát: Ministerstvo financí ČR
Petiční výbor:

My, níže podepsaní, vyzýváme relevantní státní orgány k urychlené úpravě regulace vodárenského oboru v České republice. Její nedostatky umožňují některým společnostem zneužívat monopolního postavení a vytvářet enormní zisky stanovením ekonomicky neopodstatněné ceny vody, a to na úkor odběratelů.

Nejkřiklavějším příkladem jsou ceny vodného a stočného v oblastech působení společnosti SmVaK. Ty patří k nejvyšším v ČR, přestože náklady na její výrobu patří naopak k těm nejnižším. Výše ceny vodného a stočného je významně ovlivněna obchodní marží společnosti, která je naprosto mimo realitu českého vodárenství. Zatímco průměrný kalkulační zisk vodárenských firem u nás dosahuje cca 510 %, SmVaK si dlouhodobě účtuje marži atakující 40 %.

Tato hodnota není odůvodněna potřebou investic, pouze požadavky zahraničního vlastníka na ziskovost společnosti. Ze znevýhodněného Moravskoslezského kraje tak SmVaK odčerpává až půl miliardy korun ročně, z čehož v některých letech odchází formou dividendy vlastníkovi 83 % kalkulačního zisku. To vše probíhá za přihlížení Ministerstva financí, které je za ceny zodpovědné.

Nepřiměřenost zisků v MSK dokazuje i fakt, že pokud se společnost SmVaK uchází o vodohospodářskou zakázku v jiném kraji, jako aktuálně v Příbrami, nabízí kalkulaci se ziskem pod 2 % a nízké provozní náklady.

Pokud by se – například díky fungující regulaci  společnost SmVaK chovala obdobně jako ostatní vodárenské společnosti v ČR, mohla by pro její zákazníky klesnout cena až o 13 korun za m3. To pro představu znamená úsporu ve vyúčtování pro průměrnou čtyřčlennou domácnost více než 1500 korun ročně.

My, níže podepsaní, proto požadujeme urgentní změnu regulace vodárenského oboru tak, aby:

  1. omezovala stanovení kalkulačního zisku vodárenských společností s monopolním postavením například na základě ekonomické opodstatněnosti,

  2. regulovala nakládání se ziskem a to například stanovením maximálního podílu ze zisku z monopolního vlastnictví infrastruktury, který je možno použít jako dividendu,

  3. platila již v cenovém výměru pro příští rok. Vzhledem k tomu, že nezasahuje do investiční či výrobní oblasti, není důvod, aby ji vodárenské společnosti nedokázaly akceptovat.